همه چیز درباره بالی | تور بالی

درباره بالی :

بالی جزیره‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود. جزیرهٔ بالی با مختصات ۸° ۲۵′ ۲۳″ جنوبی و ۱۱۵° ۱۴′ ۵۵″ شرقی جزو یک رشته‌جزایر است که در غرب آن جزیرهٔ جاوه در غرب آن و در شرق جزیرهٔ لومبوک واقع شده است. هنرهای گوناگون همچون رقص، تندیسگری، نگارگری، چرمگری، فلزکاری و بویژه موسیقی سبک گامِلان در این جزیره در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

مردم بالی از تبار نژادی ماقبل تاریخی هستند که از راه خاک اصلی قارهٔ آسیا در حدود ۲۵۰۰ پ.م. به مجمع‌الجزایر اندونزی کوچ کردند. با پایان گرفتن دوره ماقبل تاریخ و رسیدن هندوها در سال ۱۰۰ پ.م. سفال‌نوشته‌های براهمی از آن دوران بدست آمده‌ که آن را تأئید می کنند.
وقتی شاهنشاهی ماجاپاهیت (۱۲۹۳–۱۵۲۰ میلادی) که در جاوهٔ شرقی مستقر شد، در سال ۱۳۴۳ یک کوچ‌نشین هم در جزیره بالی برپا کرد. در پی حملات پیاپی، شاهنشاهی ماجاپاهیت کمی پیش از ۱۵۰۰ میلادی، سرنگون شد و این امر باعث مهاجرت گسترده به بالی گردید.
بالی همچون جزایر دیگر اندونزی با پیوند دادن دو اقیانوس آرام و هند خود از آب و هوای منحصر به فردی برخوردار گردیده که باعث شده در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار گیرد. جمعیت این جزیره حدود 3 میلیون نفر بوده که اکثرا ساکنان اندونزی هستند اما در سالهای اخیر بدلیل رشد فزاینده صنعت توریست مهاجران بسیاری از استرالیا و اروپا در این جزیره سکنی گزیده و مشغول به کار و زندگی هستند.
بالی از لحاظ آتش فشانی فعال بوده و خاک آن برای کشاورزی بسیار حاصلخیز است. اما معروفترین آتشفشان بالی کوه گودان آگانگ بوده که «مادر کوه »ها نیز نامیده می شود. این کوه آتشفشانی ، فعال بوده و ارتفاعی بیش از ۳۰۰۰ متر دارد.و در شمال و جنوب کوه های مرکزی این جزیره زمین های بسیار حاصلخیزی برای کشاورزی وجود دارد که از آن برای کاشت برنج استفاده می شود. مزارع پلکانی برنج بالی شهرت جهانی داشته و از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد این جزیره است.

ساختار
جزیره‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود.

بالی جزیره خدایان، جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان و بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی کشور اندونزی است. این جزیره دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند را به هم پیوند داده است و در نتیجه این وصلت خود از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردارگردیده است و مثل بسیاری از جزایر دیگراندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیائی که نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار داده است.

این جزیره که مساحتی بالغ بر ۵۶۲۰ کیلومتر مربع را پوشش داده است، از لحاظ آتش فشانی فعال بوده و خاک آن برای کشاورزی بسیار حاصلخیز است.

در شمال و جنوب کوه های مرکزی این جزیره زمین های بسیاری حاصلخیزی برای کشاورزی وجود دارد که از آن برای کاشت برنج استفاده می کنند. مزارع پلکانی برنج بالی نیز خود شهرت جهانی داشته و از جاذبه های گردشگری این بهشت زمینی پروردگار می باشند.

قطعا بیراه نگفته ایم اگر بگوییم که جزیره بالی پر از خصائل منحصر به فردی است که آن را از دیگر نقاط دنیا متمایز می سازد. بالی زیبا ترین و مشهورترین جزیره اندونزی است که در جنوب خط استوا بین جاوه در غرب و لومبوک در شرق قرار گرفته است.

جزیره بالی از نظر جغرافیائی محل تلاقی دو اقیانوس هند و آرام محسوب می گردد. این دو اقیانوس در محلی به نام دروازه اقیانوس به هم می پیوندند.
هنرهای گوناگون همچون رقص، تندیسگری، نگارگری، چرمگری، فلزکاری و بویژه موسیقی سبک گامِلان در این جزیره در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

فرودگاه بالیفرودگاه بین‌المللی Ngurah Rai بالی در 13 کیلومتری (8 مایلی) غرب Denpasar قرار دارد. امکانات آن شامل مغازه‌های مختلف، رستورانها ، صرافیهای متعدد ، اداره پست، امکان دسترسی رایگان به اینترنت، دفتر اطلاعات توریستی، آژانسهای مسافرتی، مؤسسات اتومبیل کرایه‌ای، مغازه‌های متعدد فیری شاپ و استراحت‌گاه‌های VIP است.سرویس اتوبوسرانی A/P شهر، ارزان‌ترین راه برای رسیدن به مرکز شهر است و حدودا هر 30 دقیقه به مرکز شهر تردد دارد. جدول زمانی و بلیط‌‌‌‌‌ ها از دفتر اطلاعات توریستی در تالارهای ورودی قابل دسترسی هستند. تاکسی‌ها، تاکسی‌های دولوکس و Bemo ون‌های کوچک نیز موجود هستند. البته معمولاً مسافرین هتلها با سرویسهای خاص همان هتل منتقل میگردند.


گمرک
پس از عبور از کانترهای کنترل گذرنامه و روادید ،اکنون به سوی محل بازرسی گمرک خواهید رفت. مواظب باشید که هرگز به هنگام ورود به بهشت بالی داروهائی از قبیل کدئین،روانگردان و یا خدای نکرده مواد مخدر به همراه نداشته باشید!  در غیر این صورت حساب کار با حضرت کرام الکاتبین و شاید هم حضرت عزرائیل خواهد بود زیرا همراه داشتن هرگونه داروی مخدر به هر میزان مجازات مرگ به دنبال خواهد داشت. ورود کلیه کالاها اعم از پوشاک،خوراکیها، نوشیدنیها و لوازم شخصی به بالی کاملا آزاد می باشد.
 
آب و هوای بالیاندونزی دارای آب و هوایی استوایی ( گرم و مرطوب ) بوده که تغییرات فصلی در آن بسیار اندک می باشد. این کشور دارای دو فصل گرما ، بارانی و مرطوب است  و از آنجائیکه جزیره بالی نیز  در همین منطقه تروپیکال قرار گرفته است، در تمامی طول سال درجه حرارت آن مابین 20 در شب تا 33 درجه در روزها متغیر می باشد. اما وزش بادهای غربی که حامل گرما و رطوبت اقیانوس هند می باشند باعث میگردد تا از ماه دسامبر تا ماه مارس این جزیره شاهد بارشهای متوالی بوده و این فصل به منزله تابستان نیمکره جنوبی می باشد
اما زمستان نیز در بالی متفاوت است. از ماه ژوئن تا سپتامبر بادهای سرد اقیانوس آرام جزیره بالی را تحت تاثیر قرار داده و زمستان نیمکره جنوبی را باخود به ارمغان می آورد. در این فصل روزها دما معتدل و شبها خنک میگردد. میزان رطوبت کاهش یافته و اغلب روزها آفتابی خواهد بود
وسايل نقليه
در بالی گردشگران مي توانند از تاکسي و یا موتور سيکلت استفاده کنند. تاکسي هاي بالی مجهز به تاکسی متر می باشد. موتور سيکلت نيز وسيله ای است که با پرداخت معمولا 5الي 6 دلار در روز، مي توانيد در بالی اجاره و از آن استفاده کنيد.همچنین ون های سبز رنگی به نام بیمو نیز عملیات جابجائب مسافران را در مناطق توریستی بر عهده دارند که استفاده از آنها برای گروههای 5-6 نفره بسیار به صرفه تر است و کرایه آنها نیز توافقی است.در صورت همراه داشتن گواهینامه بین المللی نیز میتوانید با مبلغی معادل 20 الی 40 دلار انواع خودرو اجاره ای با و یا بدون راننده اجاره نمائید.ديدنيهای جزيره بالی
جزیره بالی مملو از جاذبه های طبیعی است. در این جزیره می توان مایل ها سواحل شنی، سواحل مرجانی، مزراع زیبای پله پله برنج در دامنه ها، آتشفشانهای فعال با شکوه، غارهای مرموز و جنگل های بارانی گرمسیری شاداب را در سفری کوتاه مشاهده کرد. بالی را می توان نمایشگاهی از جانوران و حیات وحش عجیب و غریب دانست و می توان علت اصلی تاسیس پارک ملی بالی برات را در همین موضوع جستجو نمود. از فعالیت های محبوب در بالی می توان به: سیر وسیاحت در جنگل ها، کاوش در غارها، قایق رانی با قایقهای تفریحی، ویند سرف و موج سواری و صد البته غواصی اشاره کرد.
اما برای بیشتر بازدید کنندگان جاذبه های بالی در فرهنگ گوناگون و پیچیده آن نهفته است٬ که شامل معابد و قصرهای خیره کننده، موسیقی گاملان و رقص های سنتی است که از حماسه های هندو مانند: رامایانا الهام گرفته است. صنعتگران بالی بیشتر برای نقاشی های تزئینی، پیکره های سنگی، منبت کاری٬ ظروف نقره و منسوجات مشهور هستند. از میراث منحصر به فرد جزیره به خوبی نگهداری می شود٬ به ویژه در موزه هایی چون: موزه هنر آگونگ رای، موزه هنر نکا و موزه پوری لوکیسان.
در زیر به معرفی برخی از دیدنیهای بالی پرداخته ام که میتوان در قالب تورهای یکروزه از آنها بازدید نموده و لذت برد.

دنیای شگفت انگیز زیر آب
قرار گرفتن بالی در میانه گستره نامحدود دو اقیانوس هند و آرام که بیش از 35 درصد از کل مناطق مرجانی جهان را در خود پوشش داده اند باعث ایجاد یکی از زیبا ترین، غنی ترین و پر طرفدارترین نقاط غواصی جهان در جزیره بالی گردیده است.وجود انواع بیشماری از ماهیان رنگارنگ، پستانداران دریائی و دنیای مهیج و شگفت انگیز زیر آب که بیش از نیمی از آن هنوز کشف نشده است، هر غواص و یا مشتاق غواصی را به خود فرا می خواند. غواصان از سراسر جهان از مبتدی تا ماهر هرکدام در آبهای جزیره بالی تجربه جدیدی را کسب خواهند نمود.

كینتامانی
در این منطقه دریاچه بسیار زیبای باتور در میان دو آتشفشان كینتامانی و آگونگ به چشم می خورد.
به هنگام بازگشت از این منطقه نیز شما فرصت بازدید از مزارع و باغات ادویه بالی را داشته و حتی در این مزارع نیز میتوانید گرانترین قهوه جهان را موسوم به کوپی لوآک که محصول پستانداری خارق العاده به همین نام میباشد را بنوشید !

قیمت تورهای کینتامانی در بالی تقریبا یکسان و حدود 60 تا 65 دلار می باشد. البته میتونید با تاکسی سرویس ها هم که معمولاً راننده هاشون با مبالغی کمتر هم راضی به انجام این سفر یکروزه میشوند هم پا در این راه بگذارید که من اصلاً توصیه نمیکنم.
سواحل زيباي نوزا دوا
نوزا دوا يعنی جزيره دوم ! دليل اين وجه تسميه آنست که نوزا دوا به صورت شبه جزيره اي و صد البته مانند جزيره دومی به منتها اليه جنوبی  جزيره بالی متصل گرديده است. با ورود به اين جزيره از دنيای روستائی بالی خارج و به جهانی پر زرق و برق و لوکس که بزرگترين و بهترين هتلهای جهان را در خود جای داده است  وارد خواهيد شد.
در اينجا دليل آنکه چرا بالی مکان هميشگی کنفرانسها ، کنگره ها، نشستها و ديگر مناسبات سياسی می باشد را خواهيد يافت
در اينجا رستورانهای مجلل، کشتيهای تفريحی بسيار لوکس، زمينهای گلف و هتلهای رويائی با ميهمان نوازی بالينزی پذيرای شما خواهند بود. از گوشه و کنار اين شبه جزيره نوای دلنشين موسيقی و بوی خوش غذاهای شرقی به مشام میرسد.اوبد
اين منطقه که شامل روستاها و محلات مسکونی متعدی است بسياری از زيبائيهای جزيره بالی را در خود جای داده است. اين زيبائيها شامل جنگل ميمون ها، درياچه ي براتان، و معبد آبي اولون دانو، غار فيلها ، معبدهای باستانی متعدد، باغ وحش بسيار زيبای بالی ، پارک فيلها و تعدادی موزه و خانه هنر ميگردد. مزارع پلکانی برنج بالی هم که از زيبائيهای اين منطقه برشمرده ميشوند در مسير اين روستا به چشم ميخورد.معابد بالی  مانند معبد مادر که در منطقه بساکیه قرار گرفته و بزرگترين معبد هندو در بالي است را هرگز نبايد فراموش نمود. اين معابد که بخش عظيمی از فرهنگ و تاريخ بالی را در بر گرفته اند امروزه از جذابيتهای بسيار مهم و ارزشمند توريستی بالی شامل ميشوند که در زير به شرح مختصری از آنها بسنده نموده و شما را با بازديد از آنها دعوت مينمائيم.
معبد مادر در ارتفاع 1000 متری از سطح دريا و در کوهپايه آتشفشان آگونگ در منطقه بساکیه واقع گرديده است. اين معبد مقدسترين معبد هندو در بالی و به اعتقاد هندوان قديمي ترين معبد نيز می باشد.باز ديد از اين معبد در صبحگاهان و قبل از رسيدن گردشگران هنگاميکه خدايان شيوا ، ويشنو و برهما هنوز در خواب خوش بالينزی می باشند توصيه ميگردد.

معبد اولا واتو نيز که از معابد بسيار زيبای بالی است در منطقه ای بسيار زيبای و رويائی در جنوبی ترين نقطه بالی و بر فراز صخره مرجانی سياه رنگی بر فراز امواج خروشان اقيانوس هند واقع گرديده است. بازديد از اين معبد افسانه ای را به هنگام غروب خورشيد توصيه مينمائيم. در آن هنگام که خدای دريا آرام آرام درحال بلعيدن خداوندگار خورشيد در پس آبهای اقيانوس آرام می باشد تا جهان را به آرامشی وصف ناپذير بشارت دهد.
معبد تانالوت نيز از معابد افسانه ای بالی به شمار می آيد. اين معبد در 45 کيلومتری کوتا و در سواحل غربی جزيره بالی بر فراز شبه جزيره کوچکی که به هنگام مد ارتباط خود را با خشکی از دست داده و تبديل به جزيره ای زيبا ميگردد واقع شده است. بازدید از اين معبد در صورتی ميسر است که دريا در حالت مد بوده و شما قادر به عبور از راهی که به آن منتهی ميگردد باشيد. همچنين در اطراف محوطه خارجی اين معبد نيز بازار مکاره ای بسيار خوش رنگ و لعاب خوش آمد گوی شما است که ميتوان در آنجا خستگی راه را از تن شست.
تفریحات بالیرفتینگ یا قایق سواری در تنداب و رودخانه خروشان
قایق سواری در تنداب از محبوب ترین و معروف ترین سرگرمی هایی است که در بالی وجود دارد. در رفتینگ شما سوار بر قایق های مخصوص شده ضمن لذت بردن از هیجان رویارویی با امواج رودخانه ، از میان جنگل ها، کوهها، دشتها، مزارع، روستا ها و … گذر کرده و به تماشای مناظری می نشینید که با هیچ وسیله دیگری میسر نمی باشد.
رفتینگ فعالیتی مهیج، ماجراجویانه، تفریحی و ورزشی است و در طبیعتی بکر انجام می شود.برای انجام این ورزش نیازی به ورزشکار بودن و یا مهارت داشتن شما نبوده هر شخصی که دوستدار هیجان است می تواند با شرکت در تورهای روزانه آن و با اتکاء به مهارت راهنما این کار را تجربه نماید.
این تفریح بسیار هیجان انگیز هم در بالی مشتریان خاص خودش رو هم داره. در این برنامه از شما با صرف نهار هم پذیرائی خواهد شد. قیمت این تور یک روزه هم در بالی مابین 60 تا 65 دلار تعیین شده است.
بالی مارین اند سافاری پارک
بزرگترین باغ وحش آزاد آسیای جنوب شرقی با مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومترمربع در خارج از شهر دنپاسار قرار دارد. این مکان دارای دو بخش اصلی است: یکی محل نگهداری حیوانات وحشی و دیگری پارک آبی که گونه های متعددی از حیوانات دریایی در آن وجود دارند. در این پارک وحش آزاد، گردشگران به دنیای حیوانات کمیاب نزدیک شده و تغذیه شیر و ببر را از نزدیک می بینند.

اصلی ترین جاذبه این باغ وحش، محوطه باز آن است که می توان حیوانات وحشی را در زیستگاه طبیعی خود دید. بازدید از این محل فقط با خودروهای پارک امکانپذیر است. هیجان انگیز ترین بخش بازدید از دنیای وحش زمانی است که گردشگران وارد جنگلی گرمسیری می شوند که در آن تمساح ها منتظر آنها هستند.
ورودیه این باغ وحش بسیار زیبا و دیدنی 90 دلار می باشد که در صورتیکه از فروشندگان معتبر بخرید سرویس رفت و برگشت هم خواهد داشت. در غیر این صورت هزینه رفت و برگشت که بالغ بر 30 دلار میشه بر عهده خودتان خواهد بود.
پارک فیل ها
پارک فیل ها (Elephant Safari Park) که رسما توسط وزیر گردشگری اندونزی در سال ۲۰۰۰ در جزیره بالی افتتاح شد است عضو رسمی انجمن جهانی باغ وحش بوده و مطابق با استانداردهای بین المللی برای مراقبت و حمایت از حیوانات فعالیت مینماید و به عنوان بهترین پارک جهانی فیل ها شناخته شده است .
این پارک در زمینی به مساحت ۲ هکتار می باشد و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می نماید. شما می توانید در این پارک تجربه جدیدی را با فیل ها داشته باشید . به آنها غذا دهید ، از نزدیک آنها را لمس کنید ، با فیل ها عکس بگیرید و بالاخره فیل سواری کنید هم درخشکی و هم در دریاچه و رودخانه.برنامه های باغ فیل ها به شرح زیر است :
نمایش فیل ها :
شامل نشان دادن چگونگی استحمام فیل ها ، نحوه آموزش آنها و نمایش مهارت های آنها در عملیات جنگلبانی.
فیل سواری : در این بخش شما سواربر پشت فیل ها به مدت یک ساعت به گردش در مناطق بکر و دست نخورده جنگل می پردازید. پس از آن بازدید کنندگان به باغ برگشته و با نهار و میوه های استوائی پذیرایی خواهند شد.
این پارک هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر برای عموم باز است
جزیره نوزا لمبونگان
یکی از مهم ترین جاذبه های بالی سواحل آنست و یکی از بهترین سواحل آن در جزیره نوزا لمبونگان واقع گردیده است که با سفری یک روزه به این جزیره امکان استفاده از این سواحل امکانپذیر میگردد.انتقال به این جزیره که دارای سواحل شنی سفید است  همه روزه صبحها توسط شناورهای تفریحی مجلل شرکت بالی های که به سوی آن روانه میگردند و بعداز ظهر بازمی گردند و طی تورهای یکروزه همان شرکت انجام میگردد
پارک آبی واتربومدر اين مجموعه بينظير که شعبه ای از پارکهای زنجيره ای و بين المللی واتربوم است استخرهاي بزرگ و کوچک، چندين نوع سرسره آبي، Lazy River، استخر و بازي هاي مخصوص بچه ها، زمين بازي (پينگ پونگ، فوتبال دستي) و رستوران هاي مختلف وجود دارد که مي شود با آرامش کامل و درکنار تمامی اعضای خانواده از آنها استفاده کرد.
مجموعه واتربوم از ۹ صبح تا ۸ شب باز و بليت ورودي براي هر نفر به مدت يک روز کامل ۲۳ دلار است. البته مي توان بليت دو يا سه روزه خريد که قيمت آن کمي ارزانتر خواهد بود. بعد از خريد بليت يک اکانت براي شما باز خواهد شد و از آنجا که حمل پول به محوطه ممنوع می باشد، می توانيد مبلغی را براي خريد خوراکي يا استفاده از برخی بازي های پولی به شکل سپرده در حساب خود قرار دهيد.براي استفاده از سرسره هاي آبي، استخر و Lazy River هيچ مبلغي دريافت نمي شود و تيوپ (براي استفاده در سرسره هاي آبي) به وفور در محوطه موجود است.
بانجی جامپینگیکی از تفریح های لذت بخش که در بالی می توان انجام داد، بانجی جامپینگ است. در جزیره زیبای بالی دو مجموعه بانجی مشغول به ارائه خدمات به علاقه مندان می باشند که هردو با استانداردهای جهانی و رعایت کلیه موارد ایمنیفعالیت می نمایند. پریدن از ارتفاع 60 متری تجربه ای فراموش نشدنی برای هر آدم ماجراجو می تواند باشد . همچنینی منظره ای که در راه (از بالای سکو تا سطح آب است ) می بینید بسیار زیبا و رویایی است و جالب تر اینکه احتمالا تماس کوتاهی هم با آب در انتهای مسیر خواهید داشت تا تجربه برخورد با زمین را هم داشته باشید!در ضمن امکان پرش در شب و زیر نور ماه و همچنین برگزاری یک جشن کوچک با همراهان به افتخار زنده بودنتان وجود دارد . هنگام پرش شما از عملیات شجاعانه ای که انجام داده اید عکس و فیلم تهیه شده و در خاتمه روی یک لوح DVD به شما هدیه می دهند و می توانید یک تی شرت با نشان بانجی جامپ هم دریافت کنید. درضمن مراقبان و استادان پرش (Jumpmaster) نیوزلندی بوده و استاندارد ایمنی تجهیزاتشان هم از همان نیوزلند اخذ شده است.


خرید در بالی
بالی محلی برای خرید و فروش های تماشایی نیز هست؛ افرادی که لب ساحل بساط می کنند و اجناس خود را می فروشند، کوچه ها و پس کوچه های تنگ و تو در تو و پر از اجناس و کالاهای رنگارنگ. در بالی همه چیز میتوان یافت. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد !
تقریبا هر بخش از بالی بازار سنتی خود را دارد، مانند: بازار کومباساری در دنپاسار، بازار هنر در کوتا و بازار سانور در جالان دانائو تامبلینگان.
اجناس محبوب بالی شامل: لباس های باتیک که هنر دستی روستائیان این جزیره است، انواع صنایع دستی چوبی ، استخانی و یا بامبو، آثار هنری و دکوری مدرن، اجناس چرمی، تخته های دست ساز بسیار معروف موج سواری، عروسک های خیمه شب بازی و جواهرات نقره ای. اگر علاقه ای به بحث کردن و چانه زدن با فروشندگان خیابانی ندارید، به فروشگاه های بزرگی مانند: دیسکاوری یا گالریا سری بزنید. البته فروشگاه هایی هم وجود دارد که از پرداخت هزینه های گمرک معافند و طیف گسترده ای از پوشاک برندهای معروف را می فروشند. خرید از این فروشگاهها برای همگان آزاد است اما تحویل اجناس خریداری شده فقط در فرودگاه و به هنگام خروج از بالی امکان پذیر می باشد.

دنپاسار
مرکز عمده خرید در Denpasar عبارت است از منطقه Pasar Badung که بازار عظیمی در کنار رودخانه است. اینجا یک مجموعه پر از تکاپو با ساختار چند طبقه از فروشگاه‌ها و دکه‌هایی است که هر چیزی از ماهی‌های تازه، آب‌میوه‌ها و سبزیجات معطر گرفته تا تندیس‌ها و صنایع دستی اهالی بالی و جاوه در آن به فروش می‌رسد.
ساحل مقابل رودخانه، مجموعه  Kumbasari، منزل‌گاه بسیاری از فروشگاه‌های کوچک است که لباس‌های طرح‌دار ارزان قیمت، جواهرات، نقره‌جات و عتیقه‌جات مشکوک و ناچیز را به فروش می‌رسانند.برای خرده فروشی‌های به سبک بین‌المللی، Denpasar  همچنین چندین فروشگاه زنجیره‌ای مدرن و مجهز به تهویه مطبوع مثل New Dewata Ayu و Matahari که در Dewi Sartika Jalan مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند دارد. خارج از شهر، صنایع دستی Kriya Sanggraha در شرقی‌ترین حومه  Topathi و در هشت کیلومتری مرکز شهر مجموعه عظیمی از تمام محصولات صنایع دستی بالی را در خود جای داده است.البته قیمت‌ها در اینجا همگی ثابت هستند. با این‌حال، اکثر فروشگاه‌های خارق‌العاده بالی در Denpasar نیستند بلکه در تفریح‌گاه‌های  ساحلی در Katu و Sanur، یا در  Ubud قرار دارند که همگی کمتر از یک ساعت تا شهر فاصله دارند.
کوتا بيچ و سیمی نیاک
قبله آمال تمامي بازديدکنندگان بالی است. در اين محله وجود بازارچه های سنتی فراوان در کنار شاپينگ مالهای مدرن هر گردشگری ، از کوچک و بزرگسال تا زن و مرد را بسوی خود فرا می خواند.
در اين محل هرچيزی که به ذهن شما برسد موجود است، از بوتيکهای فروشنده برندهای معروف جهانی تا دی وی دی های کپی. اما فراموش نکنيد که يکی از مراکز مهم فروش صنايع دستی و سوغاتيهای زيبای بالی همين جاست ضمنا توقفی کوتاه در يکی از رستورانها ، بارها و کافي شاپهای اين محله نيز که در کنار هر کوچه و خيابان اين منطقه 24 ساعته پذيرای ميهمانان مي باشند نيز بسيار باصفا است.

در اين منطقه يکي از معروفترين بار رستورانهای جهان يعنی هارد راک کافه نيز واقع گرديده است.
از شاپينگ مالهای معروف اين منطقه نيز که نسبتا اجناس مرغوب با قيمتی مناسب در اختيار خريداران قرار ميدهند ميتوان به ديسکاوری  اشاره نمود که در مجاورت ساحل زيبای اقيانوس هند واقع گرديده است.
بازديد از مکان سابق نايت کلاب پدی و ادای احترام به قربانيانی که در سال 2002 هدف حمله تروريستی گروههای خرابکار قرار گرفته و کشته شدند نيز از کارهای اجتناب ناپذير هرگردشگر و بازديدکننده از اين منطقه محسوب ميگردد.

کوتا اسکوير نيز در مرکر اين منطقه قرار دارد.در اين ميدانگاه و خيابان مربوطه نيز تعداد بسياری بوتيکهای عرضه کننده برند های گرانقيمت جهانی مانند آديداس ، بيلابونگ ، ريپ کارل و بسياری ديگر قرار گرفته اند.فروشگاه زنجيره ای ماتاهاری نيز در اين خيابان دارای يکي از شعب بزرگ خود مي باشد.


در سانور بيچ آن طوری که خريداران از نظر خريد می بايست، ارضا نخواهند شد. اما هرگز از ياد نبايد برد که در اين منطقه نيز جزيره بالی و ساکنانش هنوز اجناس خاصی را قابل عرضه به خريداران گردهم آورده اند. در سانور ميتوان انواع و اقسام البسه شنا و ساحلی را با قيمتی بسيار مناسب تهيه نمود.فراموش نکنيد که چانه زدن در سراسر آسيای جنوب شرقی رايج بوده و اين منطقه نيز خارج از آن قاعده نخواهد بود. در اينجا به راحتی ميتوان اجناس را کمتر از نصف مبلغی که فروشنده مطالبه مينمايد ابتياع نمود.
اما کمی آنطرف تر در خيابان سانور شما می توانيد مرواريدهای بسيار گرانقيمت بالی را از جواهر فروشيهای اين منطقه تهيه کنيد. همچنين فروشگاه و سوپر مارکت هارديز نيز که در خيابان اصلی سانور و بعد از هتل هايات ريجنسی قرار گرفته است نيز مکانی خوبی برای کمی خنک شدن و شايد اندکی خريد مايحتاج روزانه ميباشد.صنايع دستی اين منطقه ، شامل مبلمان ، تابلوهای نقاشی و سنگهای بسيار زيبای تراشيده شده با دست می باشد که ميتوان به يادگار قطعه ای از آنها را هرچند کوچک به خانه خود ببريد.اوبود
اينجا بهترين جا برای خريد صنايع دستی است. اگرچه صنايع دستی بالی را در هر نقطه ای از اين جزيره می توان يافت ، اما اينجا مرکز عرضه عمده صنايع دستی ساخته شده به دست ساکنين روستاهای اطراف که در امتداد جاده منتهی به جنگل ميمونها  قرار گرفته اند می باشد. اگر به آنسوی خيابان بنگريد مطمئنا پير مردی را خواهيد ديد که با دستان هنرمندش با قطعه ای چوب عشق را با هنر تلفيق و اثری با ارزش را خلق ميکند.
اگرچه چانه زدن در اينجا هم رايج است ،اما ديدن دستان رنجور آن پيرمرد ديگر راهی برای چانه زدن در اوبود باقی نميگذارد.
صنایع دستی این منطقه شامل ، هنرهای چوبی ، مجسمه های سنگی ، نقره و بسیاری صنایع طبیعی دیگر میگردد.
تورهای یکروزه کینتامانی از این منطقه عبور میکنند و بهترین وسیله برای سر زدن به فروشگاههای اوبود و خرید خوش قیمت از اونها محسوب میگردند.
در اوبود شما میتوانید، صنایع چوبی بسیار زیبا ، مجسمه های سنگی ،صنایع بامبو و نقره با قیمت بسیار بسیار ارزانتری از کوتا و یا مناطق دیگر تهیه کنید.
شاپينگ مال های بالی
بالی نيز به مانند تمامی نقاط توريستی جهان مجهز به شاپينگ مالهای مدرن و مجللی گرديده است. در اينجا به معرفی برخی از آنها پرداخته ايم .همچنين با کليک بر اسامی مالها ميتوانيد وارد وب سايت آنها شويد
مال بالی و گالريا يکی از گسترده ترين مالها در سطح استراليا ، آسيا و آمريکاست. در اینجا بهترين برندهای جهانی، عطر ، کيف و کفش و البسه عرضه گرديده و نيز يکی از بزرگترين شعب فروشگاههای زنجيره ای ماتاهاری و تعداد بسيار زيادی بوتيکهای ديگر در آن واقع گرديده است.در اين شاپينگ مال که در نزديکی کوتا و در ميدان امام بنجل واقع شده است شعبه ای از بزرگترين ابزار فروشی جهان يعني ايس هاردوير نيز قرار دارد.
ديسکاوری
يکي از زيبا ترين شاپينگ مالهای بالی است که در مجاورت دريا قرار گرفته است. دپارتمان استور سنترو نيز درون همين مجموعه قرار داشته که مملو از برندهای جهانی بوده و نيز قيمتهای مناسبی دارد.رستورانهای اين مال نيز که در کنار دريا  و در ساحل تعبيه گرديده اند بسيار باصفا می باشند. اگر عاشق نوشيدن قهوه های استارباکس هستيد نيز بدانيد که اينجا ميعادگاه عاشقان است.
ماتاهاری- نام مجموعه فروشگاههای زنجيره ای است که در سراسر اندونزی شعبه داشته و ارائه دهنده کليه مايحتاج منزل، سوپرمارکت ،البسه و غيره ميباشد. يکی از بزرگترين شعبه های اين فروشگاه در دنپازار و ديگری درکوتا اسکوير واقع شده است که خريد از آن توصيه ميگردد. در اين شعبه کفش و کيف های بسيار مرغوبی نيز عرضه ميگردد.
ماکرو
اما ماکرو نيز نام فروشگاه بسيار بزرگی است که مشغول به عرضه کليه اجناس از وسايل برقی و الکترونيکی تا ميوه و اقلام سوپرمارکت ميباشد.توجه کنيد که ورود افراد زير دوازده سال به اين فروشگاه ممنوع وساعت کاری اين مجموعه از هفت صبح تا ده شب ميباشد.مجموعه زنجيره ای ماکرو در تمامی کشورهای آسيای جنوب شرقی و استراليا دارای شعب بسياری ميباشد.
رابينسونز- روبروی فروشگاه ماتاهاری در دنپازار قرار داشته و دارای اجناس نسبتا ارزانی می باشد.
سان ست پوینت- اين مال مکان بسيار خوبی برای خريد وسايل ورزشی،الکترونيک و لوازم التحرير می باشد. اين بازار نيز در خيابان سان ست  واقع گرديده است.

کر فور- بزرگترين سوپرمارکت زنجيره ای جهان نيز در اينجا دارای شعبه های متعدیدی است.  اما بزرگترین شعبه اين فروشگاه در خيابان سان ست قرار داشته و  از ده صبح تا ده شب باز است.
رستورانهای جزيره بالیاز آنجائی که غذاخوری های خیابانی یا وارونگ های زیادی در بالی وجود دارد، می توان با پرداخت مبلغی اندک وعده غذایی خوشمزه ای داشته باشید. با این حال، رستوران های درجه یک بسیاری نیز وجود دارد که تمام انواع غذاهای برگزیده اندونزیایی، غذاهای دریایی و غذاهای بین المللی را سرو می کنند. اگر شما علاقه مند به فست فود هستید، هیچ نگران نباشید، چرا که پیدا کردن فروشگاه های مرغ سوخاری مانند کنتاکی یا برگر مثل مک دونالد یا پیتزاهت بسیار آسان خواهد بود.
با اینکه اکثر غذاهای اندونزی دارای طعم شیرین می باشند که به مزاج بسیاری از هموطنان خوش نمی آید اما غذای ملی اندونزی ناسی گورنگ نام دارد که بسیار شبیه استامبولی خودمان است ! این غذا مخلوطی از برنج، سبزیجات، هویج و قطعات مرغ است که معمولاً با تخم مرغ نیمرو سرو میگردد. از دیگر غذاهای اندونزی نیز میتوان به ناسی چامپور ، بابی گولینگ، ببک گورنگ، گادو گادو ، ساته آیام ، کومبینگ آیام و بسیاری دیگر اشاره کرد.پاسارگاد ، طعم و بوی خوش ایران زمین
رستوران ایرانی پاسارگاد، تنها رستوران ایرانی در جزیره زیبای بالی ،آماده ارایه خدمات خود به مسافران ایرانی و گردشگرانی است که برای بازدید از بالی به این جزیره سفر می کنند. پاسارگاد با مدیریت و سر آشپز ایرانی خود ، با انواع غذاهای ایرانی ، در محیطی آرام و خانوادگی هزاران کیلومتر دور تر از خانه افتخار پذیرایی از ایرانیان عزیز را دارد.
آدرس رستوران پاسارگاد که در منطقه بسیار زیبای سیمینیاک واقع شده از قرار زیره:
Jl Camplung Tanduk (Dhyana Pura) no:3 ,Seminyak – Kuta Bali
کی‌ اف‌ سی
مخفف کلمه Kentucky Fried Chicken (به معنای مرغ سوخاری کنتاکی)، نام یک رستوران زنجیره‌ای جهانی است که در سال ۱۹۵۲ میلادی توسط کلونل هارلند ساندرز در ایالت کنتاکی آمریکا آغاز به کار کرد و همینک در بیش از یکصد کشور جهان دارای بیش از سیزده هزار رستوران است. مرغ سوخاری غذای اصلی این رستوران‌ها را تشکیل می‌دهد که در میان بسیاری از ملل جهان غذائی محبوب و دوست داشتی به شمار میرود.
این فست فود بین المللی در جزیره بالی دارای بیش از ده شعبه در فرودگاه بالی ، منطقه نوزادوآ ، بازار دیسکاوری، منطقه سانور و کوتا اسکویر میباشد.
مک‌دونالدز
(به انگلیسی: McDonald’s) بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان است، که به طور روزانه به ۶۴ میلیون مشتری سرویس می‌دهد.محصولات مک‌دونالد عبارتنداز:همبرگر، چیزبرگر، مرغ، سیب زمینی سرخ کرده، صبحانه،انواع نوشابه‌ها، شیرشربت و دسرها.این فست فود اخیرا شروع به عرضه سالاد، ساندویچ لقمه‌ای و میوه نیز کرده است. بسیاری از مک‌دونالدزها مکانی برای بازی کودکان نیز دارند. این شرکت در سال ۱۹۵۵ میلادی توسط تاجری به‌نام ری کراک بنیان نهاده شد و دفتر مرکزی آن در آمریکا قرار دارد.
این فست فود بین المللی نیز در جزیره بالی دارای شعبات بسیار متعددی در منطقه های سانور، کوتا ، نوزادوآ و دنپاسار می باشد
.
بِرگر کینگ
(به انگلیسی: Burger King) که با نام مخفف BK هم خوانده می‌شود، یک رستوران‌های زنجیره‌ای است که محصولات آن بیشتر شامل همبرگر است. همانند مک دونالدز، برگر کینگ در بسیاری از کشورهای جهان شعبه دارد.
این فست فود نیز در منطقه کوتا و در ورودی بازار دیسکاوری و نیز در منطقه نوزادوآ و شهردنپاسار هم دارای شعباتی می باشد.
استارباکس
(به انگلیسی: Starbucks) بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان است. تعداد شعبات استارباکس در جهان بالغ بر ۱۶۱۲۰ شعبه است که حدود ۱۱۰۰۰ شعبهٔ آن در آمریکا، ۱۰۰۰ شعبه در کانادا و ۸۰۰ شعبه در ژاپن و بقیهٔ شعب در کشورهای مختلف از جمله مکزیک، چین، بریتانیا، استرالیا، ایرلند، فرانسه، آلمان، عربستان سعودی، ترکیه، اسپانیا، اتریش، اندونزی، یونان، شیلی، پرو، نیوزلند، مالزی، لبنان، امارات متحده عربی قرار دارند.علاوه بر انواع قهوه دم‌کردنی و اسپرسو، در فروشگاه‌های استارباکس چای، انواع نوشیدنی‌های داخل بطری، شیرینی، ساندویچ‌های آماده و نوعی میلک‌شیک قهوه اختصاصی استارباکس با نام «فراپوچینو» نیز سرو می‌شود. در فروشگاه‌های واقع در جزیره بالی و چند شهر دیگر صبحانه شامل تخم مرغ، همبرگر، پنیر، شیرینی کره‌ای (مافین) و ساندویچ اسفناج و پنیر نیز به مشتریان پیشنهاد می‌شود. ثابت بودن قیمت‌ها در فروشگاه‌های استارباکس یکی از قوانین این شرکت است.